New Traditions Living Room Sofa 743154
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
New Traditions Living Room Chair 090510
New Traditions Living Room Swivel Chair 042310bdsc
New Traditions Living Room Chair 032910bd
New Traditions Living Room Ottoman 034500
New Traditions Living Room Sofa 702970
New Traditions Living Room Sofa 743154 at American Crafted Furniture
Casual luxury and sophisticated styling meld together to bring a modern update to this classic Chesterfield sofa. It features handcrafted elements like the tall turned legs and nail head trim, as well as a unique assortment of 4 toss pillows for a custom look. Comfort is key with deep tufting on the back and arms and three plush Comfort Soft cushions. Two lengths available- 99” and 88”. Also available are the matching loveseat, chair 1/2 and ottoman. Also available with Blend Down seating and toss pillows using style number 743154BD. Also available without nail head trim.
Product Details
| Width | 99″ (251.5 cm) 99INH |
|---|---|
| Depth | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Height | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Weight | 145 lb (65.2 kg) 145 lb |
| Arm Height | 32″ (81.3 cm) |
| Seat Width | 77″ (195.6 cm) |
| Seat Depth | 24″ (61 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Material | Leather |
| Style | Transitional |
| Weight | 145 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 99 × 34 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | New Traditions |
Items We Think You'll Love..
Unity Sofa
Craftmaster Essentials Sofas – 701650
Craftmaster Essentials Sofas – 755150
Craftmaster Essentials Sofas – 796250
Why buy from Great Deals on Furniture?
Why buy from Great Deals on Furniture?
As a family-owned and locally operated business serving the Augusta area, we offer a massive warehouse filled with the region's best in-stock furniture and mattress selection. Customers trust our "Take It Home Today" model, our welcoming, no-pressure showroom environment, and our commitment to helping you find exactly what you need without the wait.
Can I get my new furniture right away?
Yes, our massive local inventory means we specialize in immediate availability so you don't have to wait weeks or months for national shipping. When you visit our Martinez showroom, you can explore thousands of items in stock, find your perfect piece, and either load it up that same day or schedule our fast, local delivery.
What happens when it is time to deliver and set up my purchase?
Unlike online mega-retailers, our relationship with you doesn't end at the checkout counter, as we pride ourselves on exceptional local customer care. We utilize our own dedicated, in-house delivery professionals right here in the CSRA to ensure your heavy furniture is safely transported, carefully set up in your exact room, and ready to enjoy.
What financing options are available for my furniture purchase?
We offer flexible special financing options to help you bring home the comfort you deserve without the stress. Through our partnership with the Nest Credit Card program, you can easily check if you prequalify today with a quick soft inquiry that won't impact your credit score—simply speak with our welcoming team in-store or explore our options online.
More Than a Showroom: A Legacy of Quality
At Great Deals on Furniture, we are more than just a warehouse; we are a family-owned cornerstone of the Augusta community. In an era of endless shipping delays and impersonal big-box retail, we have cultivated a sanctuary for our neighbors—a welcoming, no-pressure environment where the comfort of your home begins the moment you walk through our doors.
Our foundation is built on the intersection of local integrity, family heritage, and neighborly service. We believe that creating a beautiful home shouldn't be a stressful or months-long process. When you visit us, you aren't just a customer; you are a guest in our home, and we are committed to helping you find exactly what you need to fill yours—ready to take home today.



