Essentials Living Room Sleeper Sofa 796250-68
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Essentials Living Room Swivel Glider Chair 004910sg
Essentials Living Room Sectional 7380-sect
Essentials Living Room Swivel Chair 055710sc
Craftmaster Essentials Sofas – 756550
Essentials Living Room Sleeper Sofa 796250-68 at American Crafted Furniture
Casual modern styling and easy-to-live-with features make this queen sleeper sofa a perfect choice for your home. It features a tight, drawstring back and welted track arms. A classic 3 seat T-cushion configuration and modern wedge feet complete this inviting look. Also available matching sofa, loveseat, chair, and ottoman.
Product Details
| Width | 81″ (205.7 cm) 81INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Weight | 200 lb (90 kg) 200 lb |
| Arm Height | 25″ (63.5 cm) |
| Seat Width | 70″ (177.8 cm) |
| Seat Depth | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Sleeper, Stationary |
| Material | Fabric |
| Style | Casual |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 81 × 36 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Cream |
| Style | Casual |
| Collection | Essentials |
Items We Think You'll Love..
Altari Queen Sofa Sleeper
Smyrna Full Sleeper
Charlie Queen Sleeper
Grant Sleeper Sofa
Why buy from Great Deals on Furniture?
Why buy from Great Deals on Furniture?
As a family-owned and locally operated business serving the Augusta area, we offer a massive warehouse filled with the region's best in-stock furniture and mattress selection. Customers trust our "Take It Home Today" model, our welcoming, no-pressure showroom environment, and our commitment to helping you find exactly what you need without the wait.
Can I get my new furniture right away?
Yes, our massive local inventory means we specialize in immediate availability so you don't have to wait weeks or months for national shipping. When you visit our Martinez showroom, you can explore thousands of items in stock, find your perfect piece, and either load it up that same day or schedule our fast, local delivery.
What happens when it is time to deliver and set up my purchase?
Unlike online mega-retailers, our relationship with you doesn't end at the checkout counter, as we pride ourselves on exceptional local customer care. We utilize our own dedicated, in-house delivery professionals right here in the CSRA to ensure your heavy furniture is safely transported, carefully set up in your exact room, and ready to enjoy.
What financing options are available for my furniture purchase?
We offer flexible special financing options to help you bring home the comfort you deserve without the stress. Through our partnership with the Nest Credit Card program, you can easily check if you prequalify today with a quick soft inquiry that won't impact your credit score—simply speak with our welcoming team in-store or explore our options online.
More Than a Showroom: A Legacy of Quality
At Great Deals on Furniture, we are more than just a warehouse; we are a family-owned cornerstone of the Augusta community. In an era of endless shipping delays and impersonal big-box retail, we have cultivated a sanctuary for our neighbors—a welcoming, no-pressure environment where the comfort of your home begins the moment you walk through our doors.
Our foundation is built on the intersection of local integrity, family heritage, and neighborly service. We believe that creating a beautiful home shouldn't be a stressful or months-long process. When you visit us, you aren't just a customer; you are a guest in our home, and we are committed to helping you find exactly what you need to fill yours—ready to take home today.


